هشدار در خصوص باتری های غیر استاندارد و چند نکته ایمنی

به گزارش ABC در یکشنبه شب گذشته خانم بیست ساله ای با تیم اتش نشانی متروپولیتن(MFB) تماس گرفت و خبر از وقوع  اتش سوزی در منزلش واقع در منطقه کانتربری در شرق ملبورن را داد.

خوشبختانه با اقدام بموقع صاحبخانه و تیم اتش نشانی این حادثه تلفات جانی نداشت.

MFB گزارش داد این حادثه بر اثر گرم شدن بیش از حد چیپ باتری لپ تاپ رخ داده است و اگر لپ تاپ در مکان دیگری مانند اتاق خواب یا روی مبل (نزدیک به وسایل اتشزا) بود یا کودکی در مجاورت با آن قرار داشت قطعا فاجعه به بار میاورد.

پ ن: در کشور ما خوشبختانه باتری هایی که از راه های قانونی وارد کشور میشوند در دو مرحله کوتاه مدت و بلند مدت از نظر ایمنی و استاندارد آزمایش میشوند.اما متاسفانه شرکتهای بیشماری با نامهای مختلف و غیر قابل پیگیری اقدام به وارد نمودن باتری لپ تاپ از مبادی غیر قانونی نموده و کالاهای غیر استاندارد  را با مبالغ پایینتر در سطح فروشگاه ها و مراکز تعمیر کامپیوتر کشور پخش میکنند.

این کار علاوه بر تضییع حقوق دولتی سلامت شهروندان و استفاده کنندگان را در معرض خطر جدی قرار میدهد و ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

شرکت پژواک پارت تیراژه (PPT)  مفتخر است کالاهای وارداتی خود را از تولید کنندگان معتبر تهیه و پس از تایید شرکتهای  بازرسی در مبدا (کنترل کیفیت ساخت)  کالا را از مبادی قانونی و تحت نظارت اداره کل استاندارد کشور وارد و عرضه مینماید.

در هنگام خرید باتری و شارژر لپ تاپ در نطر داشته باشید که مشخصات فنی و علامتهای بین المللی ایمنی و استاندارد بر روی کالا وجود داشته باشد.

نام و نشان شرکت وارد کننده و خدمات دهنده به طور واضح روی کالا درج شده باشد (در این خصوص با جستجو در اینترنت کاملا باید ماهیت و مکان شرکت وارد کننده مشخص شود)

هرگز باتری و شارژر خود را در حال اتصال به برق به حال خود رها نکنید و از محل ان دور نشوید.(اکثر کاربران بدون اطلاع از اصول ایمنی لپ تاپ خود را به برق وصل و از منزل یا محل کار خود خارج میشوند)

به کودکان اجازه دسترسی به لپ تاپ را بدون حضور خود ندهید

در صورت احساس گرمای بیش از حد باتری و شارژر سریعا اتصال آن را قطع و به مرکز خدمات مراجعه فرمایید.

از اتصال کوتاه  قطب های + و - باتری و اداپتور و همچنین رساندن رطوبت به انها اکیدا خودداری فرمایید.

با بازنشر مطالب فوق در شبکه های اجتماعی دیگران را نیز از خطرات احتمالی آگاه فرمایید.